Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dvanáct dobrých důvodů, proč se věnovat sexu

Pokud se budete denně líbat se svým partnerem, snížíte tak počet návštěv svého zubaře.zvětšit fotografii...foto: Profimedia.cz
Pokud se budete denně líbat se svým partnerem, snížíte tak počet návštěv svého zubaře.

27. srpna 2008  6:00
Pravidelné souložení prospěje nejen vašemu vztahu, ale i vašemu zdraví. Přečtěte si, proč se vám ze zdravotního hlediska vyplatí provozovat sex.

Zlepšuje čich: Po sexu narůstá produkce hormonu, který stimuluje neurony v čichovém centru v mozku, uvádí magazín Forbes.

Redukuje riziko srdečního onemocnění: V roce 2001 se na Queens University uskutečnila studie, při které se vědci zaměřovali na kardiovaskulární choroby. A jejich závěr? U mužů, kteří mají sex třikrát a víckrát týdně, se redukuje riziko srdečního záchvatu nebo mrtvice o polovinu.

Hubne se při něm: Když už nic jiného, tak sex představuje vynikající cvičení. Při jednom vášnivém sexu se spálí přibližně dvě stě kalorií, tedy zhruba tolik, kolik tělo spálí za patnáct minut na běžeckém pásu nebo za stejně dlouhý squashový zápas. U vzrušeného člověka stoupá tep ze sedmdesáti úderů za minutu na sto padesát, to je stejná tepová frekvence, jaké dosahují například atleti při závodech.

Britští vědci spočítali, že lidé, kteří provozují sex třikrát týdně, si mohou dát šest Big Maců navíc. Během pohlavního styku pracují svaly pánevního dna, hýždí, rukou, krku a hrudi. Navíc se při sexu zvyšuje produkce testosteronu, který vede k silnějším kostem a svalům. 

Redukuje depresi:  Studie 293 žen, kterou v roce 2002 provedl americký psycholog Gordon Gallup, ukázala, že ženy, které s partnerem nepoužívaly při sexu kondomy, trpěly v mnohem menší míře depresí (na rozdíl od těch, které souložily s kondomem). Vědci předpokládají, že je to způsobené hormonem prostoglandinem, který se nachází pouze v mužském semenu, vstřebává se přes genitálie do těla a ovlivňuje ženské hormony.

Tlumí bolest: Těsně před orgasmem stoupá hladina hormonu oxytocinu, jehož množství se oproti normálu zpětinásobí. To má následně vliv na produkování endorfinů, které dokáží tlumit bolest od běžné bolesti hlavy, přes artritidu, konče těžkými migrénami. U žen navíc dochází při sexu k produkci estrogenu, který může redukovat obtíže spojené s PMS.

Menší pravděpodobnost nachlazení a chřipky: Odborníci z univerzity v Pensylvánii zjistili, že lidé, kteří mají sex jednou nebo dvakrát týdně, vykazují o třicet procent vyšší hladinu protilátky jménem immunoglobulin A, která má velký vliv na imunitní systém.

Lepší kontrola močového měchýře: Slyšeli jste někdy o tom, že byste měli během močení několikrát přerušit proud moči, abyste si cvičili svaly močového ústrojí? Stejné svaly se mnohem příjemněji zapojují a procvičují při sexu.

Duševní zdraví: Výzkumy ukazují, že sexuální abstinence zvyšuje riziko úzkostných poruch a deprese.

Kosmetický přínos: Při sexu se u žen vyplavuje hormon estrogen, který má vliv mimo jiné i na kvalitu pokožky a vlasů. Pravidelné milování je tak nejlepším kosmetickým ošetřením, které si vůbec můžete dopřát. Navíc zvýšená produkce potu při sexu čistí kožní póry a snižuje riziko kožních nemocí a zánětů.

Zdravější zuby: Pokud se budete denně líbat se svým partnerem, snížíte tak počet návštěv svého zubaře. Líbání totiž stimuluje produkci slin, které vyplavují zbytky jídla uvízlé mezi zuby a snižují kyselost v ústech. Klesá tak riziko rozvoje zubního kazu.

Lepší spánek: Po orgasmu, zvlášť večer, budete mnohem lépe spát. Sex totiž zvyšuje kvalitu spánku. Orgasmus vás uvolní a je vynikající prevencí proti poruchám spánku.

Sexem proti rakovině: Výzkumy dokázaly, že pravidelná ejakulace a sexuální aktivita snižuje riziko rakoviny prostaty v pozdějším věku. Studie zjistila, že muži, kteří ejakulovali třináctkrát až dvacetkrát za měsíc, vykazovali o 14 % menší riziko rakoviny prostaty než muži s menší frekvencí sexu.