Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smíchem ke zdraví aneb nový trend v józe

velikost textu:
18. prosince 2008  6:00
Poznatkem, že smích je zdravý a léčí, se řídí nový trend v cvičení jógy. Smích jako nová metoda cvičení možná překvapí. Zjistili jsme, čím vám může být hodina smích jógy prospěšná.
Dvacet sekund dobrého smíchu má stejný účinek jako tři minuty na veslovacím stroji.foto: Profimedia.cz

Dvacet sekund dobrého smíchu má stejný účinek jako tři minuty na veslovacím stroji.

"Cha cha, cho cho, chi chi," zní to jako lekce smíchu ze známé pohádky Šíleně smutná princezna, ale přesně takto začala hodina jógy, které se zúčastnili studenti z univerzity v Michiganu v USA. Ti se smáli téměř nepřetržitě po dobu třiceti minut, kdy přeházeli od stydlivého pohihňávání po nepotlačený výbuch smíchu. A to vše ve jménu zdraví.

Už jste nejspíš slyšeli o power józe, bikram józe a podobně, ale do popředí zájmu se nyní dere další, nové odvětví populárního cvičení. Připravte se na pořádné polechtání bránice; pod novým pojmem smích jóga si totiž ani nelze nic jiného představit. Smích jóga, neboli odborně hasya jóga, kombinuje hluboké kontrolované dýchání se strečinkem a pořádným břišním smíchem.

I falešný smích je zdravý

Hasya jóga vznikla v Indii, kde ji vyvinul lékař Madan Kataria. V roce 1995 se jí zabývalo jen pár lidí, ale postupně se z ní stal fenomén. Nyní tento typ jógy nabízí šest tisíc klubů v šedesáti zemích a nových zájemců rychle přibývá. Pokud si myslíte, že nucený smích nemůže mít nikdy stejné účinky, jako když se smějete upřímně, jste na omylu. Hasya jóga je totiž založena na vědeckém faktu, že lidské tělo nedokáže rozpoznat rozdíl mezi falešným a pravým smíchem. Ať se tedy smějete z donucení, či opravdově, pozitivní účinek na vaše zdraví to bude mít stejný.

Kvalifikovaná lektorka hasya jógy Barb Fischerová se snaží své svěřence učit to, co všechny děti umí instinktivně - smát se zplna hrdla.

"Děti se smějí asi čtyřsetkrát za den, kdežto dospělí jen zhruba patnáctkrát. Přitom smích je dar, který nám byl dán, abychom se cítili lépe." Tvrdí Fischerová. Dále upozorňuje na to, že toto cvičení je nejen velmi zábavné, ale navíc má i spoustu zdravotních výhod.

Hasya, tedy smích jóga, pomáhá snižovat stres, zlepšuje imunitní systém, posiluje kardiovaskulární funkce, okysličuje tělo nabuzením dýchacího systému, zlepšuje krevní oběh, zpevňuje svaly a pomáhá při zažívání a zácpě.

"Studie prokázaly, že pouhých dvacet sekund dobrého smíchu má stejný účinek jako tři minuty na veslovacím stroji," říká Fischer. "Nicméně to neznamená, že byste měli přestat cvičit a spoléhat se jen na hasya jógu. Je ale pravda, že zahrnutí hasya jógy do vašeho pravidelné cvičebního režimu zvyšuje výhody cvičení."

Lekce zábavy

A jak tedy taková lekce probíhá? Stejně jako při jiných, tradičnějších hodinách cvičení, i zde se začíná zahřátím. Nemůžete jen tak přijít a začít se nahlas smát.

Proto se začíná tleskáním a oním monotónním opakováním hlásek smíchu, které jsme zmínili na začátku textu. Následují dýchací cvičení, protahování a konečně samotný smích. Smíchová cvičení zahrnují mnoho variant, a tak uvádíme jen některé:

Srdečný smích – zvednete ruce nad hlavu, mírně zakloníte hlavu a smějete se.

Pozdravný smích – potřásáte si rukou nejméně se čtyřmi nebo pěti lidmi ze skupiny, vše samozřejmě provází smích.

Pochvalný smích – spojíte ukazovák s palcem do kruhu, abyste vytvořili pochvalné gesto, a přitom se opět smějete.

Koktejlový smích – představte si, že držíte dvě sklenice a přeléváte z jedné do druhé mléko nebo kávu. Při každém přelévání voláte "Aeee…" a pak všichni předstíráte, že pijete a přitom se smějete.

Účastníci lekcí často uvádějí, že nakonec nemusí nic předstírat a smějí se i samotné neobvyklé situaci. Navíc smích je nakažlivý, a když se kolem vás všichni smějí, nejspíš vás to rozesměje také. Každopádně budete z lekce smích jógy odcházet s dobrou náladou a s pocitem, že jste udělali něco jak pro své tělo, tak pro svého ducha.