Jdi na obsah Jdi na menu
 


Za ženskou nevěru mohou hormony

velikost textu:
11. února 2009  6:00
Ženy, které podvádějí své partnery, mohou ulevit svému svědomí. Podle nové studie totiž za sklonem k nevěře stojí ženský hormon estradiol.
Velmi plodné ženy s přemírou estrogenu jsou obecně  považovány za fyzicky atraktivnější.foto: Profimedia.cz

Velmi plodné ženy s přemírou estrogenu jsou obecně považovány za fyzicky atraktivnější.

Tým odborníků z Texaské univerzity v Austinu zkoumal účinky ženského hormonu estradiolu  na ženskou psychiku a partnerský život.

Estradiol je vedle estriolu a estronu jedním z ženských pohlavních hormonů estrogenů. Vzniká ve žlutém tělísku vaječníků a v těhotenství ho produkuje placenta. V malém množství ho produkují také játra a nadledvinky. Estradiol je převažující typ estrogenu u plodných žen, tedy od první menstruace po menopauzu.

Plodnost zvyšuje atraktivitu

Výše zmíněné studie se zúčastnilo dvaapadesát studentek ve věku sedmnáct až třicet let, které neužívaly hormonální antikoncepci. Každý týden jim byla měřena hladina estradiolu a ženy pak měly hodnotit nejen atraktivitu ostatních, ale i tu svou.

"Ženy s vyšší hladinou estradiolu se cítily přitažlivější a velmi kladně je hodnotily i ostatní," popisuje Kristina Durantová z univerzity v Austinu, která výzkumnou skupinu vedla.

Podle výsledků této studie, publikované v Royal Society’s journal Biology Letters, způsobuje hormon estradiol, který je spojen s ženskou plodností a rozmnožováním, že se ženy chtějí více líbit, a proto kladou velký důraz na svůj vzhled. Velmi plodné ženy s přemírou estrogenu jsou obecně považovány za fyzicky atraktivnější, mají vyšší sebevědomí a jsou také náchylnější ke střídání partnerů. Tyto ženy jsou méně spokojené se svými primárními partnery, nejsou jim tolik citově odevzdané a naopak jsou otevřenější k flirtování a nevěře.

Zásadním zjištěním studie tedy je, že ženský hormon nejenže zásadně ovlivňuje plodnost, ale také zřejmě vede k oportunistické sériové monogamii. Jednoduše řečeno: u ženy s přemírou estradiolu je pravděpodobnější, že opustí partnera kvůli muži, kterého bude považovat za kvalitnějšího.

Hledání dokonalosti

"Ženy s vyšší hladinu estradiolu měly větší sklony k flirtování, líbání a vážnějším románkům s někým jiným než se svým stávajícím partnerem. Estrogen, kterému se  také říká hormon sexu, způsobuje, že se žena cítí atraktivnější a pak se podle těchto pocitů také chová," dodala Durantová.

Přitažlivé ženy s přebytkem hormonů mají také obzvláště vysoké požadavky při výběru životního partnera. Je pravděpodobné, že nepříliš pohledného muže, který nabízí finanční zabezpečení, brzy vymění za fyzicky přitažlivějšího jedince a naopak. Je totiž velmi obtížné najít partnera, který kromě materiálního zabezpečení může nabídnout i fyzickou atraktivitu a dobrou genovou výbavu.

Ženy s nadbytkem estradiolu proto stále hledají a nebývají odevzdané jednomu konkrétnímu partnerovi, pokud jsou kolem nich k dispozici kvalitnější jedinci. Dobrou zprávou pro žárlivé muže je, že po menopauze ženám rapidně klesají hodnoty estradiolu, a tudíž se snižují i jejich sklony k nevěře.

Doktorka Durantová ovšem zdůrazňuje, že i když tyto ženy tíhnou k tomu, mít za život více partnerů, nemusí to nutně znamenat, že je u nich pravděpodobnější známost na jednu noc.