Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sledujte své nohy

Společné sprchy ve sportovních zařízeních jsou pro onemocnění kůže vyvolaná houbami ideální.zvětšit fotografii...foto: Profimedia.cz
Společné sprchy ve sportovních zařízeních jsou pro onemocnění kůže vyvolaná houbami ideální.

26. září 2008  9:24
Sandálová sezona končí. Uzavřené boty si však občas vyberou daň. Plíseň na nohou je nejen nepříjemná, ale u řady lidí představuje dokonce víc než jen kosmetický problém.

Chcete-li se udržet fit, je aktivní sport nutností. S přicházejícím podzimem však budete muset vzít častěji zavděk fitness centry, bazény a dalšími sportovišti s hromadným sociálním zázemím. A právě tady číhají původci dermatomykóz, tedy onemocnění kůže vyvolaná houbami nohou, uvádí server www.krecove-zily.cz. Šíří se překvapivě snadno. Neblahé zkušenosti tak s nimi má polovina populace.

Postiženým zarudne poslední meziprstí a svědí je. Později se odtud odlupuje kůže, což už nesvědí, ale postižená oblast se rozšiřuje. Toto poklidné soužití s "vaší houbou“ může čas od času narušit nasedající bakteriální infekce. V takovém případě musí zasáhnout dermatolog. Stejně tak, když je postižena ploska nohy. Může totiž jít o úplně jiná kožní onemocnění.

Pozor na nehty
Od mykotického postižení nohou je to jen krůček k onychomykóze, tedy napadení nehtů houbami. Onychomykóza také není zrovna výjimečnou záležitostí. Postihuje totiž až 13 % běžné populace a až celá čtvrtina starších lidí se s tímto onemocněním setkala.

Také nemocní cukrovkou a lidé s nedostatečnou cirkulací krve v dolních končetinách bývají postiženi mnohem častěji. Pacienty do ordinace přivede nejčastěji nehezký vzhled napadených nehtů (jsou ztluštělé, mléčně až žlutavě zbarvené a deformované).

Onychomykóza ale není jen kosmetický problém. Stačí zánět kolem nehtového valu, drobné poranění, a postižená oblast je rázem vstupní bránou infekcí. Lidem s cévním postižením dolních končetin hrozí erysipel (akutní streptokokové onemocnění kůže), diabetikům gangréna a lidem s oslabenou imunitou (nemocí nebo speciální léčbou) další vážné komplikace.


Prevence

Jak se dermatomykózám vyhnout?

Po návštěvě společných sprch nohy ošetřete volně prodejným protiplísňovým přípravkem.
Denně si měňte ponožky a noste nejlépe ty z bavlny.
Co nejčastěji noste otevřenou obuv.
Používejte změkčující krémy na ošetření chodidel.
Při nadměrném pocení nohou vyzkoušejte zásyp bez antibiotické složky.