Jdi na obsah Jdi na menu
 


Povzbuďte svůj mozek

Pokud po vypití kávy nedoplníte tekutiny, dostaví se únava.foto: Profimedia.cz
Pokud po vypití kávy nedoplníte tekutiny, dostaví se únava.

6. září 2008  6:00
Máte pocit, že vám to nemyslí? Potřebujete okamžitou vzpruhu, protože usínáte, jste nesoustředění a unavení? Sáhněte po kávě, ale pořádně ji zapijte vodou.

Silná káva - je nejlepší lék na rychlé povzbuzení mozku. Kofein patří mezi takzvaná psychostimulancia, což jsou látky, které působí proti únavě, ospalosti a povzbuzují činnost mozku. Obsažen je v kávě, čaji, kole, kakau, mátě a guaraně. Pro kofein se někdy také používají označení guaranin či thein. Jde však stále o stejnou chemickou látku. Spolu s nikotinem patří k legálním drogám. Kofein vede k prokrvení mozkových tkání a povzbuzuje systém, který v mozku rozesílá signály. Zrychluje tepovou frekvenci a oddaluje tak únavu.
 
Guarana je silnější
Všichni, kdo se odnaučili kouřit, však vědí, že cigareta sice dokáže na chvíli „nakopnout“, ale pokud sečtete její účinky během dne, budete unavenější než nekuřáci. Určité riziko má kofein. Na rozdíl od cigarety ho však lze odstranit. Kofein je totiž silné diuretikum, což znamená, že odvádí z těla vodu. Jeho přebytek způsobuje podrážděnost, nespavost, třes a nesoustředěnost - čili zcela opačné efekty, než potřebujete.

Pokud si tedy dáte větší množství kávy nebo jiných nápojů s obsahem kofeinu a již nedoplníte potřebné tekutiny, dostaví se únava a budete ospalí.

Odvodněný organismus potom funguje hůře, než kdyby žádný kofein nedostal. Proto je nutné každý gram kofeinu doplnit vodou. V případě běžného šálku kávy alespoň dvěma decilitry vody (nikoliv nápojů typu cola, protože v té je kofein obsažen také). V čaji se kromě kofeinu nachází i další látka - theobromin. Působí podobně jako kofein, ovšem jeho účinek je několikanásobně nižší. Nevýhodou je i fakt, že theobromin má větší močopudný účinek než kofein.

Vypili jste už pět káv a stejně si připadáte unavení a nesoustředění. Možná vás napadne sáhnout po nějakém energetickém nápoji. Ano, mají smysl, ale i tady platí - čeho je moc, toho je příliš, a zvláště kofeinu.

Dáte-li si během odpoledne tři kávy a dva redbuly, pravděpodobně vám bude hůř, než kdybyste za celý den vypili jen litr vody.

Součástí povzbuzujících nápojů nebo preparátů je také výtažek z rostliny guarana. I ta je zdrojem přírodního kofeinu. Nápoj s obsahem guarany bývá zpravidla silnější než káva. Pokud tedy budete guaranu konzumovat v odpoledních hodinách, může vám přivodit nespavost. Stejně jako káva odvodňuje, proto ji vždy doplňte vodou.
Proti užívání rozumného množství kofeinu lékaři v podstatě nic nenamítají. Studie z posledních let navíc ukazují, že jeho dříve obávaný vliv na vysoký krevní tlak je minimální.
 
Další stimulující látkou, kterou lékaři považují za zcela bezpečnou, je lecitin. Nachází se zejména ve vejcích a rostlinných semenech. Lecitinové sójové extrakty lze volně koupit v lékárně. Do většiny výrobků a energetických nápojů se také navíc přidává cholin a inositol, které mají podobné účinky jako lecitin. Extrakt z rostliny ginkgo biloba zase obsahuje bioflavonoidy, které zlepšují činnost mozku a prokrvují jej.

Léky jen pod dozorem
Mezi povzbuzující látky patří i léky piracetam a pirabene. Mluví se o nich jako o chytrých drogách a jsou volně prodejné. Lékaři ovšem před jejich dlouhodobým užíváním bez porady s odborníkem varují, jelikož mohou vyvolat závislost. Jejich účinek navíc není okamžitý, ale nastupuje až po několika týdnech užívání.

Z dlouhodobého hlediska však mozku více než šálek kávy prospěje, když se půjdete proběhnout. Mozek totiž bude dobře fungovat jen v případě, že jeho cévy nebudou ucpané cholesterolem, a to se podaří jen v případě, že nebudete obézní či nebudete jíst příliš mnoho tuků. Pohyb sám navíc prospívá k lepšímu prokrvení mozku.

Cévy včetně těch, které jsou v mozku, před ucpáním cholesterolem ochrání správná strava. Jíst je třeba čtyři- až pětkrát denně, to pomáhá udržet stabilní hladiny krevního cukru v krvi. Pokud tedy například máte hlad, jste nesoustředění a mnohem hůře se koncentrujete. V jídelníčku by neměly chybět kvalitní mořské ryby obsahující omega tři mastné kyseliny chránící cévy. Užitečný může být i alkohol, nejlépe červené víno, vypít ho ale můžete jen dvě deci denně.