Jdi na obsah Jdi na menu
 


Známe tajemství dlouhého věku. Inspirujte se

Inspirujte se tipy na prodloužení života sesbíranými po celém světě.
Inspirujte se tipy na prodloužení života sesbíranými po celém světě.

7. července 2008  6:00
Obyvatelé Sardinie ujdou denně v průměru šest kilometrů, pasou ovce, porážejí stromy, krmí krávy, pečují o olivovníky. Lidé, kteří bydlí na japonském ostrově Okinawa, nikdy nesnědí všechno jídlo na talíři. Oba tyto regiony jsou přitom vyhlášené svou výjimečnou délkou života.

Tajemstvím dlouhověkosti napříč celým světem se ve své nové knize zabývá lékař Dan Buettner. Ve svém dlouhodobém výzkumu zkoumal oblasti, kde žijí skupiny lidí nadprůměrně dlouho.

Nejdelší průměrnou délkou života se přitom pyšní obyvatelé čtyř regionů: oblast Barbagia na Sardinii, Okinawa v Japonsku, komunita Adventistů sedmého dne v Loma Linda v Kalifornii a oblast Nicoya v Kostarice.

"Problémem západních kultur jsou často zmatené a mnohdy i protichůdné informace o zdravém životním stylu," říká Buettner. "V průběhu několika měsíců se můžete dozvědět, že se máte vyhýbat všem sacharidům, že tělo sacharidy nutně potřebuje, že potřebujete jen omezené množství sacharidů, nebo že máte konzumovat jen některé sacharidy."

"V regionech, kde se lidé dožívají vysokého věku, tyto informace obvykle nejsou k dispozici. Sdělení o zdravém životním stylu je jednoduché, jasné a konzistentní. Místní lidé se navíc většinou vůbec nezabývají tím, jestli žijí zdravě, ale respektují stejný životní styl jako jejich předci," dodává lékař.

Inspirujte se tipy na dlouhověkost, které ve spolupráci s Buettnerem sestavil magazín Forbes:

1. Hýbejte se
Nemusíte do svého denního rozvrhu nutně zapojit triatlon nebo gymnastický trénink. Nicméně Buettner zjistil, že lidé žijící v oblastech s nadprůměrnou délkou života jsou denně fyzicky aktivní. Pasou ovce, porážejí stromy, starají se o domácí zvířata, pracují na poli, zahradách a sadech. Je samozřejmé, že jen velmi těžko dosáhnete stejného denního programu, jaký mají obyvatelé Sardinie nebo Kostariky. Pomůže vám ale, i pokud místo jízdy výtahem vyjdete schody nebo rezignujete na MHD a dojdete do práce pěšky.

Ilustrační foto

2. Zmenšete porce
Na japonském ostrově Okinawa, který je proslulý dlouhověkostí svých obyvatel, platí pravidlo "hara hachi bu." To znamená, že člověk nesní nikdy všechno jídlo, které má na talíři, a nikdy nedosáhne pocitu úplné sytosti. Inspirujte se a nenakládejte si maximální porci, navíc by vám na talíři vždy mělo nějaké jídlo zbýt.

3. Vsaďte na rostlinnou stravu
Všechny regiony s mimořádnou délkou života mají jídelníček založený především na rostlinné stravě. Na Okinawě jsou populární brambory a tofu. Obyvatelé Sardinie preferují boby a zeleninu, kterou si sami vypěstují. Komunita Adventistů sedmého dne má jídelníček sestavený především z obilovin, ořechů a semen.

Ilustrační foto

4. Pijte alkohol
Je známé, že lidé, kteří pijí zhruba dvě deci červeného vína denně (pro ženy je doporučována polovina) žijí déle než ti, kteří nepijí vůbec. Podle Buettnera však není kladný vliv na zdraví spojen jen s červeným vínem, ale s přiměřeným množstvím alkoholu vůbec. Na Kostarice totiž lidé pijí převážně třtinový rum, zatímco na Okinawě je oblíbené saké.

5. Najděte smysl života
Pokud ráno vstáváte jen proto, že máte neodkladnou pracovní schůzku, je načase zamyslet se nad smyslem života. Všechny komunity s mimořádnou délkou života kladly důraz na smysl života a u žádné z nich jím nebyla práce.

Ilustrační foto

6. Omezte stres
Členové komunity Adventistů sedmého dne v Loma Lina v Kalifornii mají každý den vyhrazený čas na modlitby a meditace. Nezáleží na tom, jestli jsou ve stresu nebo mají práci, ve stanovenou dobu zapomenou na všechny povinnosti a věnují se jen sami sobě. Stejný rituál praktikují i obyvatelé Kostariky, kteří bezpodmínečně dodržují odpolední siestu, během níž si zdřímnou nebo se věnují své rodině. Určete si během dne také čas, který budete mít jen sami pro sebe.

7. Obraťte se dovnitř
Studie ukázala, že roky navíc si ke své délce života přidáte, pokud se zaměříte víc na svou spiritualitu. Lidé, kteří často chodí do kostela, mešity nebo chrámu, žijí v menším stresu a mají pevnější sociální vazby. Pokud nejste věřící, zaměřte se na dodržování rodinných tradic a posílení rodinných vazeb, které vaší psychice prokážou stejnou službu jako víra.

Ilustrační foto

8. Zaměřte se na rodinu
Výzkumy potvrdily, že manželé žijí déle než lidé, kteří jsou rozvedení nebo svobodní. Stejně tak se na delší život ve srovnání s bezdětnými lidmi mohou těšit rodiče. Prarodiče, kteří žijí se svými rodinami nebo v jejich blízkosti, mají delší život než lidé v domovech důchodců.