Jdi na obsah Jdi na menu
 


Těhotenství po čtyřicítce může být hazard

Studie potvrdila, že u starších maminek častěji dochází k rozvoji cukrovky.zvětšit fotografii...foto: Profimedia.cz
Studie potvrdila, že u starších maminek častěji dochází k rozvoji cukrovky.

8. listopadu 2008  6:00
Stále více žen porodí své první dítě v pozdějším věku. Současná medicína je na tak vysoké úrovni, že maminkám vyššího věku umožňuje nejen otěhotnět, ale také léčit případné komplikace, které s sebou takové těhotenství přináší. A to přesto, že zdravotních překážek těhotenství po čtyřicítce není zrovna málo.

S vyšším věkem ženy se pojí výskyt některých komplikací. Jedná se o onemocnění, která mohou ohrožovat nejen ženu v období těhotenství, ale také dítě po porodu. Ve studii, která zahrnovala 382 žen starších 40 let, se podařilo prokázat rizika těhotenství starších maminek uvádí server www.zenska-neplodnost.cz.

Těhotenství může vyvolat onemocnění
Studie potvrdila, že u starších maminek častěji dochází k rozvoji cukrovky. Jde buď o tzv. gestační diabetes, který přímo souvisí s těhotenstvím, nebo se může jednat o chronickou cukrovku, která zhoršuje průběh dosavadního diabetu u ženy diabetičky. U maminek nad 40 let se objevil častěji také vysoký krevní tlak (hypertenze) ve formách chronické hypertenze nebo těhotenstvím navozené hypertenze. Rovněž se zvýšilo riziko vzniku preeklampsie. Porod císařským řezem byl zaznamenán u starších maminek dvakrát častěji než v kontrolní skupině matek mladšího věku.

Dokladem toho, že vyšší věk matky je spojen také s riziky pro dítě, je vysoký výskyt chromozomálních vad. Jde o poškození genetické výbavy, která se projevují různými onemocněními v dětském nebo pozdějším věku. U maminek po čtyřicítce se lékaři setkali s těmito abnormalitami sedmkrát častěji než u matek mladších. Vyšší věk matky je také faktor, který může způsobit předčasný porod nebo vést k narození dítěte o nízké porodní hmotnosti. Zaznamenána byla také vyšší novorozenecká úmrtnost.

Opatření, kterým by měly věnovat ženy zvláštní pozornost, jsou následující: Kontrolovat hodnoty krevního tlaku, měřit hladinu glykémie (cukr v krvi), dodržovat zdravou životosprávu (vyvážená strava, dostatek vitaminů a minerálů). Vhodné je zvýšit příjem kyseliny listové (obsahuje ji zelenina, játra, citrusy), nekouřit, nepít alkohol, omezit kofein.