Jdi na obsah Jdi na menu
 


Překvapivé skutečnosti: čím vám může prospět masáž

Nezáleží na druhu. Jakákoli masáž je vašemu tělu prospěšná.zvětšit fotografii...foto: Profimedia.cz
Nezáleží na druhu. Jakákoli masáž je vašemu tělu prospěšná.

6. listopadu 2008  6:00
Že je masáž příjemná a uvolní vám ztuhlé tělo, ví každý. Jenže kvalitní masáž vám může prospět ještě mnohem víc. Čtěte, jaké překvapivé přínosy má pro vaše tělo návštěva maséra.

Ukazuje se, že velmi účinnou léčbou může být i pouhý dotek. Navíc některé kultury tuto terapii používají již celá staletí, například v Číně jsou různé druhy masáží osvědčenou metodou proti celé řadě zdravotních problémů. Nyní k tomuto poznání dospívají i západní vědci, kteří uznávají, že masáž nemusí být určena jen k regeneraci bolavých svalů.

Nová studie provedená na univerzitě v Miami například dospěla k velmi překvapujícím závěrům, které dokazují, že masáž může ovlivnit porodní váhu nenarozených dětí, uvádí magazín Newsweek. Další výzkumy potvrdily, že masáže mají pozitivní vliv na imunitní systém a řadu zdravotních problémů od vysokého tlaku až po premenstruační syndrom. Ukazuje se také, že masáže mohou ulevit od bolesti způsobené artritidou, popálenin nebo chirurgických zákroků. Tady je pět překvapivých skutečností o masážích, ke kterým dospěli vědci z Touch Research Institute (TRI):

1. Správné místo
Podle odborníků byste neměli masírovat tu část těla, která vás bolí. Pokud vás tedy bolí například bederní páteř, požádejte o namasírování ramen. V průběhu masírování totiž náš organismus produkuje chemické látky, které redukují bolest a napětí kdekoli v těle. Studie napovídají tomu, že se tak děje kvůli snížení hladiny látky, která se odborně nazývá substance P a souvisí s pociťováním bolesti. Při výzkumu, který prováděl TRI, například lidé trpící chorobou jménem fibromyalgie (projevuje se zvýšenou unavitelností a úpornou bolestí svalů) podstoupili dvoutýdenní cyklus pravidelných masáží a během této doby hladina jejich substance P významně poklesla.

2. Boj proti stresu
Masáže pomáhají posilovat imunitní systém. Řada studií měřila hladinu stresového hormonu, kortisolu, u respondentů před a po masáži. Po absolvování masáže jeho hladina dramaticky poklesla. Kortisol, který tělo produkuje ve stresu, zabíjí buňky důležité pro imunitu. Když tedy masáž redukuje hladinu stresu a tedy i kortisolu v organismu, pomáhá tak předejít chorobám souvisejícím s oslabenou imunitou.

3. Zlepšení krevního tlaku
Nedávné výzkumy potvrdily, že masáž dokáže redukovat zvýšený krevní tlak. Je tomu tak údajně proto, že stimulace tlakových receptorů podněcuje bloudivý nerv, jeden z nervů, který vybíhá z mozku. Bloudivý nerv má přitom vliv na regulování krevního tlaku a řadu dalších funkcí. Při výzkumu, který byl proveden v roce 2005 na univerzitě na Floridě, vykazovali pacienti, kteří podstoupili deset desetiminutových masáží každé tři týdny, významné zlepšení krevního tlaku. Experimentální skupina byla srovnávána s kontrolní skupinou, která masáže nepodstupovala a hodnoty krevního tlaku jejích členů zůstaly stejně vysoké jako předtím.

4. Vyberte si, jakou chcete
Neexistuje žádný výzkum, který by prokázal, že jeden druh masáže prospěje vašemu zdraví víc než jiný. Podle odborníků tedy nezáleží na tom, jestli jste si oblíbili thajskou, švédskou nebo jinou masáž. Jakákoli masáž, která je dostatečně silná na to, aby aktivovala tlakové receptory, je vašemu tělu prospěšná.

5. Namasírujte se sami
Pokud se rozhodnete masírovat sami sebe, nesoustřeďujte se na tu část těla, která vás akutně bolí, ale zaměřte se spíš na oblasti, které zdánlivě nepotřebují pomoc. Vynikající službu vám prokáže například masáž rukou. Máte-li podezření na rozvíjející se syndrom karpálního tunelu, zkuste si každý den po dobu patnácti minut masírovat předloktí. Vyhněte se bolavému zápěstí a soustřeďte se na zbytek paže od zápěstí až po loket. Masírujte si vnější i vnitřní stranu předloktí a už po několika dnech byste měli pocítit úlevu.