Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obličejová gymnastika: údajný zázrak proti vráskám

Zásadní je posilovat ty správné skupiny svalů, jinak své pleti spíše uškodíme.zvětšit fotografii...foto: Profimedia.cz
Zásadní je posilovat ty správné skupiny svalů, jinak své pleti spíše uškodíme.

29. října 2008  6:00
Zapomeňte na plastického chirurga, botox a krémy s kaviárem, radí vyznavači obličejové gymnastiky. Zjišťovali jsme, jestli je procvičování svalů ve vaší tváři skutečně tak zázračnou metodou pro udržení mladistvého vzhledu, jak někteří tvrdí.

O tom, že pravidelné cvičení zpevňuje postavu, nikdo nepochybuje.  Ale co takhle trénink obličeje? Podle zastánců obličejové gymnastiky je to ta nejlepší cesta, jak si pořídit bezbolestný lifting, za který nezaplatíte ani korunu a stojí vás jen minimální námahu.

Argumenty pro pozitivní efekt obličejové gymnastiky zní logicky. Vždyť pro různé tělesné partie existuje nepřeberné množství účinných cvičebních sestav, a tak není překvapivé, že lze posilovat také sedmapadesát svalů v obličeji, krku a dokonce i kůži na hlavě.

Cvičení je založeno na povzbuzení cirkulace krve ve všech částech obličeje, čímž se zvýší přísun kyslíku, lymfy a dalších důležitých látek. Nejenom, že obličejová gymnastika napíná unavenou pleť, ale pomáhá také lidem s částečnou paralýzou tváře a lidem, kteří mají takzvaný "pokřivený“ úsměv.

Nečekejte zázraky
To, že pravidelným a správným posilováním můžete dosáhnout pevnějších kontur v obličeji, potvrzuje i přednostka Dermatovenerologické kliniky Univerzity Karlovy 2. LF a FN na Bulovce a vedoucí lékařka Pražského dermatologického centra Jana Hercogová. Na druhé straně však dodává, že od ní nemůžeme čekat přímo zázraky.

"Cvičením a posilováním svalů v obličeji skutečně dochází k jejich posílení a formování,“ říká. Zásadní je však posilovat ty správné skupiny svalů, jinak své pleti spíše uškodíme.

"Pokud je nějaký sval v trvalé kontrakci, vede to k vzniku hlubokých vrásek, jako je tomu v případě, že se často mračíme – pak vznikají hluboké vrásky. Pokud se ale svalová gymnastika provádí správně, může spíše napravit naše zlozvyky v chybném zapojování svalů obličeje.“

Největší význam pro pevnou a elastickou pleť má podle Jany Hercogové složení škáry, především kolagenní a elastická vlákna spolu s mezibuněčnou hmotou, a celkový stav pokožky. Jinými slovy: to, jak váš obličej vypadá, ovlivníte obličejovou gymnastikou jen zčásti.

Stejně jako u každého cvičebního programu pak tkví i zde úspěch v pravidelnosti. V případě vašeho tažení za mladistvější tvář by měl být režim ještě přísnější než u klasického cvičení. Čas byste si měla najít každé ráno i večer a posilování se věnovat také během dne, například u sledování televize nebo ve vaně. Podle milovníků této metody jsou první výsledky patrné po dvou týdnech pravidelného cvičení, pokud cvičíte alespoň pět minut denně.

5 cviků pro pevnější obličej
Oči
Přiložte tři prsty k vnějšímu koutku oka a jemně táhněte kůži směrem ke spánkům. Přitom pomalu zavírejte a otevírejte oči.

Čelo
Ukazováčky přiložte přímo nad obočí a táhněte dolů, přičemž obočí se snažte zvedat nahoru.

Tváře
Pootevřete ústa, našpulte rty a snažte se je natahovat dopředu. Pak se usmějte nejvíc, jak to jde. Vydržte vteřinu a potom znovu našpulte rty.

Krk a brada
Maximálně vyšpulte spodní ret a zkuste přitom říkat O a E.

Celý obličej
Když chcete pořádně protáhnout celý obličej, vytřeštěte oči a vyplázněte jazyk. Po vzoru Maorů u toho můžete zařvat dlouhé: Ááááá!