Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zelený zákal může skončit úplnou slepotou

Oči - (c) profimedia.cz/corbisfoto: Profimedia.cz
Oči - (c) profimedia.cz/corbis

5. prosince 2005  1:00
Padesátiletá Eva považovala zhoršování zraku za normální proces. Místo návštěvy očního lékaře zašla do supermarketu a koupila si brýle na čtení. Jenže za pár let se jí zhoršilo i vidění na dálku a na okraji zorného pole. Šla k lékaři a ten řekl: zelený zákal.

INFOGRAFIKA:
Jaké nemoci hrozí oku

ČTĚTE TAKÉ:
Strach z očního laseru je zbytečný

Podle oftalmologa Josefa Hycla z oční kliniky Lexum spočívá zrádnost glaukomu (zeleného zákalu) v jeho plíživém průběhu.

"Pacient ztrácí periferní vidění, čehož si zpočátku příliš nevšímá." Jinými slovy, lidé se často mylně uklidňují tím, že rozmazávání okraje zorného pole zkrátka patří k věku.

Jak se léčí? Zelený zákal především kapkami, které pomáhají snížit nitrooční tlak. V případě, že se stav i přes léčbu zhoršuje, přistupují lékaři k laserové nebo klasické operaci.

Neléčený glaukom může i dnes skončit oslepnutím, k tomu však Hycl dodává: "Situace se zlepšuje, a to díky kvalitnějším lékům, dostupnější léčbě a také díky širšímu povědomí pacientů o prevenci."

Pacienti s glaukomem by se neměli vyhýbat normálnímu životu, byla by chyba zrak šetřit, a tak mohou bez obav číst nebo sledovat televizi.

On-line poradnu doktora Hycla najdete ZDE

Základem je prevence, lidé po čtyřicítce by tedy měli chodit minimálně jednou za dva roky na oční vyšetření.

Rozeznáte šedý zákal od zeleného?
Zelený nebo šedý zákal mohou zničit zrak. Ale jinak se od sebe obě choroby zásadně liší. Víte jak?

Zelený zákal neboli glaukom

 • Co je vlastně zelený zákal?
Glaukomu se říká tichý zloděj zraku a jeho podstatou je vysoký tlak uvnitř oka. Ten utlačuje nervová vlákna v sítnici, ničí je a člověk pomalu ztrácí zrak. V konečném stadiu nemoci má oko nazelenalý vzhled, odtud tedy pochází označení nemoci. Rozlišují se dva různé typy glaukomu, zjednodušeně řečeno - jeden je chronický a druhý akutní.

Proč vzniká?
Může se objevit po úraze nebo operaci oka, ale nejčastěji není důvod jeho vzniku známý. U jednoho typu glaukomu hraje roli chronicky ztížený odtok komorové vody, čímž se zvyšuje nitrooční tlak. Naproti tomu při akutním glaukomu prudce stoupá tlak uvnitř oka. Příčinou je náhlé zablokování odtoku komorové vody kořenem duhovky. Pravděpodobnost vzniku glaukomu roste s věkem, silnější dispozice mají černoši, krátkozrací lidé, diabetici a ti, kteří dlouhodobě užívají kortikosteroidy.

Jak poznám zákal?
Většina pacientů nemá při chronickém zákalu zpočátku žádné příznaky. Postupem času se objeví výpadky v zorném poli, jenže tyto změny jsou již bohužel nezvratné. Glaukom může vyústit až v takzvaný glaukomový záchvat, při kterém má pacient krutou bolest hlavy spojenou s nevolností, vidí zamlženě a kolem zdroje světla vidí typické barevné kruhy.

Jak se léčí?
Ze začátku se užívají léky, které snižují nitrooční tlak. Při chirurgickém zákroku se buď rozšíří odtokové kanálky, nebo se vytvoří zcela nové. Operace trvá čtvrt až půl hodiny, pacient může obvykle druhý den domů. Nepočítejte ovšem s tím, že se váš zrak po zákroku zlepší, jen se zastaví nebo zpomalí průběh choroby. Tato nemoc vyžaduje celoživotní sledování, popřípadě léčbu.

Jak se mám chovat po operaci?
Užívejte kapky podle doporučení lékaře, sestra vás poučí o jejich správné aplikaci. Neuhoďte se do oka a při krvácení nebo silné bolesti navštivte lékaře. Není nutné vyhýbat se čtení nebo sledování televize, vyvarujte se ale velké fyzické námahy. Abyste zbytečně nezvyšovali nitrooční tlak, nepijte najednou velké množství tekutin, rozvrhněte si je raději do více menších dávek.

Kdy hrozí komplikace a jaké?
Jako při každé jiné operaci hrozí riziko infekce a pooperačního krvácení.

Mohu přijít o zrak?
Včasnou a účinnou léčbou se průběh nemoci zastaví nebo alespoň zpomalí, neléčený glaukom však vede ke glaukomu absolutnímu, tedy k úplné ztrátě zraku.

Jak mohu zákalu předcházet?
Choďte pravidelně na prohlídky. Zejména pokud měli zelený zákal vaši příbuzní a je vám přes čtyřicet, choďte na oční alespoň jednou za dva roky. Pokud se vám zhorší zrak prudce a tento stav je spojený se silnou bolestí hlavy, nevolností a zamlženým viděním či kruhy kolem světla, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Šedý zákal neboli katarakta

Co je vlastně šedý zákal?
Na rozdíl od zeleného zákalu je katarakta skutečně zákal - čočka při něm přestává být průhledná, vidění je neostré a zamlžené. Může být vrozený nebo získaný během života, často se objevuje ve stáří, kdy se zakalí pouzdro čočky nebo jádro.

Proč vzniká?
Typický je jeho vznik v důchodovém věku, kdy čočka ztrácí pružnost. Svou roli hraje samozřejmě i dědičnost a choroby jako například cukrovka, lupénka nebo těžká krátkozrakost.

Jak poznám zákal?
Příznaky se mohou lišit, někomu se zhoršuje vidění do dálky a lépe vidí při slabším osvětlení (zákal jádra), jiný lépe vidí v silném světle (zákal pouzdra). Pacienti popisují zamlžené vidění, jako by se dívali přes špinavé brýle, s odstupem času rozeznávají pouze světlo, tmu a pohyb.

Jak se léčí?
Dnes se léčí téměř výhradně chirurgicky. Dříve se nechával zákal takzvaně uzrát, avšak nyní se operuje v co nejranějším stadiu. Operace šedého zákalu byla známá již ve starém Egyptě či Indii, jen metody se časem změnily. Při operaci se odsává vnitřek čočky, do jejíhož pouzdra se pak vloží čočka umělá. Bez tohoto implantátu museli dříve pacienti používat velmi silné brýle, nyní je situace jiná. Nicméně, umělá čočka se neumí smršťovat a starat se tak o zaostřování, ale ani zde vývoj nekončí. Vědci hledají způsob, jak takovouto čočku vyrobit.

Jak se mám chovat po operaci?
Operace se provádí ambulantně, samotný zákrok trvá jen čtvrt až půl hodiny. Někdy je řez tak malý, že není ani zapotřebí ránu šít. Vedle kontrolních prohlídek musíte užívat kapky, které zabraňují vzniku infekce. Až se ustálí vidění, předepíše vám lékař nové brýle. Potěšující je, že se katarakta nevrací, jelikož se čočka již nemůže zakalit.

Mohu přijít o zrak?
Ano, neléčená katarakta vede ke ztrátě zraku.

Jak mohu zákalu předcházet?
Zákalu čočky se bohužel předcházet nedá, je přirozenou součástí procesu stárnutí.

SLOVNÍČEK

fakoemulzifikace - zákrok, při kterém se ultrazvukem rozmělní obsah pouzdra čočky, aby se do něj mohla vložit čočka umělá

glaukom - zelený zákal, onemocnění, při kterém nezdravě stoupá nitrooční tlak a následně se i mění vnitřní části oka a přidává se poškození zrakového nervu, následují poruchy vidění

katarakta - šedý zákal, onemocnění, při němž člověk ztrácí průzračnost oční čočky a jeho zrak se postupně zhoršuje; existují různé typy šedého zákalu

komorová voda - čirá tekutina v komorách oka, vyživuje čočku a rohovku; protéká ze zadní komory do přední, odkud pokračuje do odvodného kanálku

komorový úhel - úhel mezi rohovkou a kořenem duhovky, obsahuje kanál, kterým odtéká komorová voda; stlačením komorového úhlu se zvýší tlak v oku

mióza - zúžení zornice při osvícení silným světlem; způsobuje ji stažení svalů duhovky

mydriáza - rozšíření zornice; vzniká za tmy a zvyšuje nitrooční tlak, proto nesmějí lidé s glaukomem používat kapky s atropinem, který mydriázu způsobuje; rozšíření zornice by mohlo vyústit až v glaukomový záchvat

nitrooční tlak - označuje se také NOT, jde o tlak uvnitř oka, který souvisí s tvořením a vstřebáváním komorové vody. Jeho normální hodnota se pohybuje mezi 10 a 20 mm/Hg; není ale jediným ukazatelem pro glaukom, vyšší nitrooční tlak nesvědčí automaticky o glaukomu, stejně jako se najdou lidé, kteří onemocněli glaukomem i přes normální hodnoty tohoto tlaku