Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pivo prospívá zdraví i kráse

velikost textu:
15. prosince 2008  9:00
Ke zdraví i kráse se může člověk dopracovat pitím piva, jehož blahodárné účinky lidé znají odpradávna. Je zdrojem vitaminů a živin a jeho pravidelná konzumace může být dobrou prevencí, ba i lékem.
Pivo kladně působí na srdce a cévní systém nebo zažívací trakt a je bohatým zdrojem vitaminů.foto: Isifa

Pivo kladně působí na srdce a cévní systém nebo zažívací trakt a je bohatým zdrojem vitaminů.

Omezit se však musí na malé dávky, aby si člověk nevypěstoval závislost a nekonzumoval "jed". Tvrdí to specialisté z různých lékařských oborů ve Velké české pivní knize Zdeňka Susy. "Pivo je vhodná tekutina nejen k uhašení žízně, ale má i výživovou hodnotu, velmi dobře vyváženou. Obsahuje vitaminy a stopové prvky a může se chápat i jako zajímavá potravina. Ve starém Egyptě se dávalo otrokům, aby byli zdraví a dobře pracovali," řekl Susa, pneumolog proslulý svým bádáním v pivních dějinách.

Odborníci podporují názor, že při rozumné konzumaci má pivo na zdraví pozitivní vliv. Podle gastroenterologa Petra Marečka je pivo "v malém množství lékem, ve velkém množství jedem". "Při umírněné konzumaci jsou jeho příznivé účinky na lidský organismus a jeho zdraví nezpochybnitelné," uvedl. Dobře podle něj působí na srdce a cévní systém nebo zažívací trakt a je bohatým zdrojem vitaminů, jež ovlivňují metabolické procesy nebo funkci nervového sytému.

Za bezpečnou hranici alkoholu v těle lze podle Marečka považovat 30 až 40 gramů alkoholu na den. Naopak pravidelné požívání 60 a více gramů denně je spojeno s vysokým rizikem poškození zdraví, varoval.

Kardiolog Milan Šamánek s odvoláním na vědecké studie tvrdí, že pití malého množství alkoholu působí proti vzniku aterosklerózy, brání srdečním infarktům a mozkovým cévním příhodám. Také on však zdůrazňuje, že příznivý vliv alkoholu se týká pouze malých dávek. "Malé množství alkoholu je zdraví prospěšné," uvedl. Pro prevenci pak doporučuje užívání pravidelné, nejlépe každý večer.

Také lidské kráse prý mírné dávky piva napomůžou. "Díky hydrataci (pivo) pokožku napíná a působí proti vráskám. Svým obsahem vitaminů podporuje zdraví pokožky a vlasů. Už v (Hrabalových) Postřižinách se paní sládková koupávala v pivě, aby byla krásná," upozornil Susa.

Dermatoložka Andrea Vocilková v knize vysvětluje, že jeden litr piva pokryje až stoprocentní dávku zinku, který tělo potřebuje pro odolnost kůže proti nepříznivým vlivům. Zároveň se do těla dostávají další minerály jako vápník, hořčík, fosfor, draslík nebo sodík. Také vlasům prý pivo pomůže. "Pivní vůně se vytratí a vlasy jsou pevnější, lesklejší a méně se mastí," uvedla.