Jdi na obsah Jdi na menu
 


Epidemie žloutenky stále nabírá na síle, šíří se i na Moravě

velikost textu:
29. září 2008  11:43,  aktualizováno 16:30
Onemocnění žloutenkou typu A přibývá. Hygienici evidují už 602 případů, nárůst za 39. týden je 162 případů. Nejvíc případů je v Praze a Středočeském kraji, následuje Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Za celý loňský rok přitom lékaři zaznamenali jen 128 případů.
Účinnou ochranou proti žloutence typu A je přísná hygiena. Ilustrační foto.foto: Profimedia.cz

Účinnou ochranou proti žloutence typu A je přísná hygiena. Ilustrační foto.

. Přehraj video

Nejvíc případů žloutenky je v Praze, potvrzuje hygienik Vít

V hlavním městě hygienici evidují 346 případů, ve středních Čechách 83. Nově se ohniska nákazy rozšířila i na Moravu, v Moravskoslezském kraji je 35 nakažených a v Olomouckém kraji 31. Celkový počet nemocných by se do konce roku mohl vyšplhat k tisícovce. Situace se tak podobá roku 1999, kdy onemocnělo 933 lidí.

"Situace není klidná, hlavně v Praze a středních Čechách, není ale kritická," řekl hlavní hygienik Michael Vít. Dodal, že nárůst lze očekávat až do počátku listopadu. Nárůsty za měsíc srpen a září už podle něj nemají tak strmou akceleraci.

Největší nárůst byl podle Víta mezi mezi červencem a srpnem. Zatímco v prvním prázdninovém týdnu přibylo 90 nových případů, v srpnu to bylo více než dvakrát tolik, tedy 193. V září zatím zaznamenali hygienici 216 nových případů.

Podle hlavního hygienika ale kvůli žloutence typu A není třeba zavádět plošná opatření. Panika, která se šíří, je podle něj přehnaná. Vít také uvedl, že někteří zahraniční turisté kvůli zvýšenému výskytu onemocnění ruší své dovolené v Čechách. "Chci zdůraznit, že ČR ani Praha nejsou nebezpečné pro zahraniční turisty," uvedl Michael Vít.

. Čtěte také:

Osm otázek o žloutence

Nemoc se začala na začátku července šířit mezi sociálně slabými skupinami lidí, především mezi narkomany, později i bezdomovci. Od nich se dostala i mezi běžnou populaci. Šíření mezi narkomany se podařilo zabránit preventivním naočkováním téměř patnácti set lidí, mezi bezdomovci podle Víta nebyla úspěšnost tak vysoká. - čtěte V Praze probíhá bezplatné očkování narkomanů proti žloutence

Křištálová lupa

Letošní výskyt hepatitidy A je atypický. Zatímco běžně je nejvíce případů žloutenky mezi dětmi, letos jsou rizikovou skupinou zejména mladí dospělí. Nejvíce nemocných, 166, je ve věkové skupině 25 až 34 let. Oproti tomu hygienici evidují za letošní rok pouze 15 nemocných dětí do 6 let a dalších 25 ve školním věku do 15 let. - čtěte Žloutenka pronikla ve středních Čechách už i do škol

Přímo v ohnisku nákazy je vždy zapotřebí najít její zdroj a vypátrat lidi, s nimiž přišel nakažený do styku, a ty naočkovat jednou dávkou vakcíny. Když se jedná o potravináře, vyloučí je hygienici navíc na nějakou z pracovního procesu. Po dobu 50 dnů musí tito lidé navštěvovat pravidelně svého praktického lékaře a podrobit se vyšetřením. V potravinářství zatím onemocnělo 13 zaměstnanců.

Žloutenka typu A je známá také jako nemoc špinavých rukou. Prevencí proti ní je přísné dodržování hygieny, lidé by si měli mýt ruce před každým jídlem a jeho přípravou, i před kouřením. Samozřejmostí by mělo být mytí po použití toalety, ale i po jízdě prostředky městské hromadné dopravy. Lékaři doporučují používání tekutých mýdel, jednorázových ručníků i dezinfekčních roztoků.

Nakazit se člověk může téměř všude, rizikové jsou prostory, kde je najednou velké množství lidí.

Proti žloutence typu A existuje očkovací vakcína, kvůli vysokému zájmu od začátku epidemie je ale nyní vyprodaná. Podle Víta se objednávají vakcíny podle spotřeby v minulých letech a nedá se tedy říci, že by se situace podcenila.

Lékárny by měly další dávku dostat během příštího týdne, kdy do republiky dorazí ze zahraničí desítky tisíc očkovacích vakcín. Půjde o dávky, které nebyly určené na český trh. Obaly tedy budou popsané v cizích jazycích, budou ale doplněné o česky psaný příbalový leták. Vakcína stojí zhruba tisíc korun. - čtěte Žloutenka se šíří, očkovací vakcína ale chybí

. Žloutenka typu A

Inkubační doba nemoci je 14 až 50 dní, nejčastěji to bývá 30 dní. V počátku nemoc doprovází chřipkové příznaky (zvýšená teplota, bolesti hlavy a svalů, únava) a žaludeční a střevní komplikace. Po této fázi nastává vlastní onemocnění, kdy dochází ke zhoršení příznaků a často se objevuje "žloutenka". Nemocní mají tmavší moč, světlou stolici a svědí je kůže. Objevuje se také žluté zbarvení kůže a bělma očí.

Nekomplikovaná hepatitida A trvá dva až čtyři týdny, rekonvalescence několik týdnů. Povinná je hospitalizace na infekčním oddělení.

Infikovaný člověk může nakazit okolí již ve druhé polovině inkubační doby, poté jeden až tři týdny po propuknutí nemoci. V krvi virus zůstává krátce, nejčastěji se přenáší stolicí infikovaného. Může se jednat o přímý přenos od osoby k osobě (např. špinavýma rukama) nebo nepřímý (např. znečištěnou nebo kontaminovanou vodou, potravinami nebo předměty).

Virus, který hepatitidu typu A způsobuje, je velmi odolný vůči vlivům zevního prostředí, při pokojové teplotě přežívá týdny. Zničí se například při pětiminutovém varu, po deseti hodinách při teplotě 60 stupňů Celsia nebo dezinfekčními prostředky.

Tento typ žloutenky je nejmírnější, nepřechází do chronických stavů.