Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sedm symptomů, které muži nesmějí ignorovat

Zadýcháváte se i při výšlapu do prvního patra? Je čas jít k lékaři.foto: Profimedia.cz
Zadýcháváte se i při výšlapu do prvního patra? Je čas jít k lékaři.

17. června 2008  8:45
Svému autu věnují muži často mnohem víc péče než svému tělu. Když začne vůz vydávat podivné zvuky, odvezou ho okamžitě do servisu. To samé však neplatí, pokud se začnou varovné příznaky objevovat u nich samých. Čtěte, jakých sedm symptomů by muži nikdy neměli ignorovat.

U srdečních onemocnění, některých typů rakoviny, mrtvice a cukrovky vedou světové statistiky úmrtnosti muži, uvádí server msn, který žebříček varovných symptomů sestavil. Odborníci předpokládají, že je to způsobeno především neochotou mužů vyhledat v případě zdravotních problémů lékařskou pomoc. Na závažné onemocnění se tak přijde většinou mnohem později než u žen. Naděje na vyléčení je proto u mužů často menší než u žen.

Tady je sedm příznaků, které muži nesmějí zanedbat, ať už se u nich objeví v jakémkoli věku:

1. Bolest na hrudi
Tento varovný příznak má mezi ostatními výjimečné postavení. Pokud cítíte zničehonic tíhu a tlak na hrudi, je nutné okamžitě volat lékaře. U srdečního záchvatu jde o minuty a přitom jeho symptomy mohou být i méně nápadné. Projevit se může bolestí v levé paži, bolestí čelisti, pocením nebo dechovou nedostatečností. Bolest na hrudi, která se dostavuje po fyzické námaze, trvá několik minut a pak odezní, může být příznakem toho, že srdce je nedostatečně zásobené krví.

2. Dechová nedostatečnost
Pokud nemůžete popadnout dech po běhu nebo basketbalovém zápase, jde samozřejmě o zcela běžný jev. Pokud však lapáte po dechu i v noci, když ležíte v posteli, poté, co obejdete jeden blok na sídlišti nebo vyjdete jedno patro po schodech, je čas objednat se k lékaři. Může se totiž jednat o nedostatečnou práci srdečního svalu.

3. Neúmyslný úbytek váhy
Většina lidí se snaží zhubnout cíleně, ale pokud ztrácíte na váze, ačkoli se o to nesnažíte, a kalhoty z vás padají  jaksi samy od sebe, měli byste zpozornět. Příčinou může být například onemocnění štítné žlázy, ale stejně tak i rakovina.

4. Krev v moči nebo stolici
Ačkoli většina lidí obsah záchodové mísy obvykle nezkoumá, minimálně letmý pohled byste mu věnovat rozhodně měli. Pokud se totiž v moči nebo stolici objeví krev, je nutná okamžitá návštěva lékaře.

Močové cesty, kterými putuje moč z ledvin ven z těla, zahrnují ledvinné pánvičky, močovod, močový měchýř a močovou trubici. Jakékoli narušení těchto cest, ať už cystou, kameny, infekcí nebo zánětem, může být příčinou toho, že se v moči objeví krev. Stejně tak může být krev v moči příznakem rakoviny ledvin nebo močového měchýře.

Krev ve stolici je obvykle méně nápadná než v moči, zvlášť pokud má světlou barvu. Pokud je však stolice nápadně tmavá, přítomnost krve v ní je zcela zřejmá na první pohled. Potom byste se však rozhodně neměli utěšovat tím, že se jedná o hemoroidy. Jakmile se ve stolici objeví krev, je třeba v první řadě vyloučit rakovinu tlustého střeva. Krev ve stolici může také souviset například s krvácejícím vředem, nicméně je v každém případe nutné co nejdřív absolvovat prohlídku.

5. Změny v močení
Vstáváte několikrát za noc a musíte na malou stranu, proud moči je slabý a přerušovaný nebo máte problémy s močením? Potom se může jednat o příznaky zvětšené prostaty. Žláza velikosti lískového oříšku může být příčinou mnoha komplikací. Jednou z nich je například poměrně častá benigní hyperplazie prostaty; jde o onemocnění, které, ačkoli neohrožuje život, se velmi negativně podepisuje na jeho kvalitě. Pokud se však identifikuje brzo, lze předejít jejímu dalšímu rozvoji. Podobné příznaky však má i život ohrožující rakovina prostaty. Je proto potřeba provést testy, které diagnostikují, o jaké onemocnění se jedná. Vzrůstající frekvence návštěv toalety může být mimo jiné i příznakem cukrovky.

6. Otoky nohou
Oteklá chodidla, kotníky nebo dokonce celé nohy nesmíte nikdy ignorovat. Otoky mohou být symptomem onemocnění srdce, ledvin nebo jater. I když se vám může podařit některými volně dostupnými léky otoky dočasně ovlivnit, je potřeba především odhalit jejich příčinu. Většinou se totiž jedná o závažné onemocnění, které vyžaduje odbornou léčbu.

7. Nehojící se rány
Mnoho lidí ignoruje kožní zranění, zejména pokud se nenacházejí na obličeji. Kožní vředy (zejména na nohou a chodidlech), které se nehojí ani po několika dnech, jsou však velmi varovné. Mohou být znamením například nedostatečné cirkulace krve. Stejně tak mohou být nehojící se vředy jedním z příznaků cukrovky. Kožní útvary a zranění kdekoli na těle, které se nehojí a naopak se zvětšují, mění barvu nebo tvar, mohou být rakovinou kůže. Čím dříve je odhalíte, tím větší máte naději na jejich vyléčení.