Jdi na obsah Jdi na menu
 


Marihuana, zapovězená medicína

Nebyl zaznamenán případ, kdy by došlo k úmrtí uživatele konopí na základě předávkování.foto: Profimedia.cz
Nebyl zaznamenán případ, kdy by došlo k úmrtí uživatele konopí na základě předávkování.

17. září 2008  6:00
Marihuana je rostlinou, o jejíchž léčebných účincích se diskutuje již dlouhá desetiletí. V některých státech, jako je Kalifornie, Kanada či Nizozemí již k procesu legalizace došlo. I my se proto můžeme z praxe dozvědět o výhodách i negativech užívání konopí k léčebným účelům.

O tom, že nadměrná konzumace alkoholu způsobuje cirhózu jater a kouření rakovinu plic, nepochybuje snad nikdo. Přes tato všeobecně známá fakta si může tyto pomalé zabijáky zakoupit každá osoba starší osmnácti let. I to je jedním z důvodů, proč příznivci marihuany tvrdí, že postihy kuřáků jointů nejsou na místě. Ačkoliv konopí nemusí mít tak negativní účinky jako alkohol a nikotin, je stále ilegální ve většině západních zemí.

Úleva pro epileptiky i HIV pozitivní
V posledních letech se stále častěji objevují diskuse o tom, zdali by marihuana měla, či neměla být zlegalizována alespoň k lékařským účelům. Konopí samo o sobě sice závažné nemoci nevyléčí, ale má pozoruhodné tlumící účinky, které mohou dlouhodobě nemocným pacientům pomoci od bolesti. "Marihuana je zdaleka nejlepším a stále nejefektivnějším lékem užívaným pro úlevu od symptomů provázejících AIDS, rakovinu, glaukom, artritidu, epilepsii, roztroušenou sklerózu a mnohá další onemocnění," říká obhájce léčebných účinků konopí Ch. Conrad ve své knize Konopí pro zdraví.

Nejen vážně či smrtelně nemocní pacienti ale mohou uvítat pozitivní účinky marihuany. Příznivý vliv této rostliny může pomoci i lidem trpícím depresemi a ženám, které se potýkají s menstruačními obtížemi či migrénami. Byly zaznamenány dokonce i případy rodiček, které si díky marihuaně zpříjemnily příchod svého dítěte na svět. "Odrodila jsem za méně než tři hodiny po přijetí v nemocnici a neměla jsem žádné problémy s bolestmi, až těsně před porodem, kdy účinek marihuany odezněl," popisuje případ rodičky J. B. Bakalar v knize Marihuana, zakázaná medicína.

Vedlejší účinky
Ačkoliv marihuana bývá často řazena do kategorie k nikotinovým cigaretám a alkoholu, nebyl zaznamenán případ, kdy by došlo k úmrtí uživatele konopí na základě předávkování. I tak ale lidé využívající léčivých účinků této rostliny musí usměrnit své jednání, aby neohrozili sebe ani své okolí. V první řadě se pacientům užívajícím tento typ léku nedoporučuje řídit motorová vozidla a vykonávat práce, při kterých je nutná zvýšená pozornost, neboť může docházet k problémům s koordinací a ke zpomalení reakcí. Uživatelé také musí počítat s vedlejšími účinky, jako je zvýšení tepové frekvence či zarudnutí očí.

U mnoha uživatelů konopí dochází k navození stavu euforie, jiní ale mohou pociťovat úzkost nebo paniku vyvolanou halucinacemi. "Velkou opatrnost doporučujeme při náchylnosti ke schizofrenickým epizodám a epileptickým záchvatům a při onemocnění srdce. Pokud při užívání pociťujete nadměrnou únavu, dezorientaci a podobné příznaky zasahující nepříznivě do vašeho normálního života, snižte dávky nebo užívání přerušte," upozorňuje Ch. Conrad ve své knize.

Od marihuany ke kokainu?
Odpůrci legalizace marihuany, byť i jen pro lékařské účely, často tvrdí, že zpřístupnění této látky by vedlo k nárůstu narkomanů. Zastánci tohoto názoru vycházejí z tzv. teorie odrazového můstku, která hlásá, že lidé se od méně návykové drogy přesunou k více návykové. Zastánci léčebných účinků marihuany nicméně jejich názor nesdílí. "Většina kuřáků marihuany neužívá heroin nebo kokain, stejně jako většina pijáků alkoholu neužívá marihuanu. Metafora odrazového můstku chce tvrdit, že kdyby nikdo nekouřil marihuanu, bylo by nesnadnější pro kohokoliv začít se zajímat o opiáty a kokain. Neexistují přesvědčivé důkazy ani pro, ani proti," konstatuje  J. B. Bakalar.