Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potíže se zrakem? Řešením je laser

Oči - (c) profimedia.cz/corbisfoto: profimedia.cz
Oči - (c) profimedia.cz/corbis

15. června 2005  1:00
Nesnázím s brýlemi může navždy odzvonit. Řešení nabízejí nejen kontaktní čočky, s nimiž leckdy bývají starosti a ne každý je dobře snáší, ale také laserová operace oka. Zákrok, který navzdory rozšířenému přesvědčení není dostupný jen hrstce boháčů.

Pozor! Soutěž o laserovou operaci očí - ZDE

Laserovou operaci očí si mohou dovolit i ti, jejichž příjmy nedosahují závratných výšin.

A srovnání s cenami brýlí, čoček, fyziologických roztoků a dalších nezbytností ukazuje, že z dlouhodobého hlediska se operace vyplácí.

"Operace může vyřešit potíže se špatným zrakem jednou provždy - nebo alespoň vážné potíže zmírnit na únosnou mez," potvrzuje MUDr. Alena Holubová, primářka pražské Oční kliniky Lexum.

Opravdu je bezpečné nechat si říznout paprskem do oka?

Laser do oka neřeže, ale prostřednictvím paprsků dojde k šetrné úpravě zakřivení rohovky - v podstatě odpařením přesně zvolené mikroskopické tloušťky tkáně. Výsledkem takového zákroku je, že světelné paprsky přicházející do oka se sbíhají na sítnici v místě neostřejšího vidění.

Tato technologie se využívá při operačních technikách označovaných jako LASEK, LASIK a PRK. O tom, která z nich bude nejvhodnější, rozhodne pacient společně s lékařem na základě vstupního vyšetření. Vlastní zákrok se provádí v místním znecitlivění. Po výkonu může pacient hned odejít domů. Z hlediska jeho komfortu ale doporučujeme, aby měl doprovod.

Může se pacient kvalifikovaně rozhodnout pro některou z operačních technik, jestliže není odborníkem?

O konkrétním průběhu té které metody je podrobně informován v rámci úvodního vyšetření. Dozví se i o možných rizicích a komplikacích, které se u laserových operací vyskytují sice v malém procentu, ale může k nim dojít - podobně jako u všech operací.

Takže  by snad pacient mohl i přijít o zrak?

Ne, oslepnutí samozřejmě nehrozí. Komplikace, které by se mohly vyskytnout, jsou řešitelné doplňkovým výkonem.

Může nás zákrok zbavit starostí s brýlemi až do konce života?

Většinou tomu tak je. Laserová operace může pomoci lidem trpícím krátkozrakostí, dalekozrakostí i astigmatismem. Ne každý je ale vhodný kandidát - především je nutné, aby dioptrická vada byla stabilní. Zákrok proto nepřipadá v úvahu u dětí.

Ani laser ale nedokáže zázraky. Disponujeme nejen laserovou operativou, ale všemi dostupnými technikami takzvané refrakční chirurgie. Složité vady je proto možné řešit i kombinací klasických operačních postupů s laserovými.

Není však dobré podléhat planým nadějím. Ti, kteří mají více dioptrií, se někdy nedočkají úplného odstranění vady, ale jen zmírnění. Tomu, kdo po operaci odloží brýle na dálku, také nelze zaručit, že časem nebude potřebovat brýle na čtení. 

S věkem je spojená dioptrická vada postihující všechny lidi starší 45 let. Způsobuje ji fyziologické stárnutí čočky, odborně nazývané vetchozrakost, neboli presbyopie. Také těm, kteří potřebují současně brýle na dálku i na blízko, pomůže laser jen od těch prvních - a síla brýlí na čtení se zeslabí.

Máte problém se zrakem? Ptejte se očního lékaře Josefa Hycla v nové poradně iDNES

Ohlasy pacientů na internetových stránkách kliniky ukazují, že laserová operace neláká jen lidi známé z televize, ale třeba i skladnici. Kolik se za zákrok platí?

Podle typu operace se částka pohybuje mezi 10 000 a 25 000 korunami za jedno oko, příznivější jsou ceny v případě operace obou očí. - Operovat se nechal i fotbalista Jiří Jarošík - více zde