Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nepohodlné kontaktní čočky? Nenechte se odradit

S obtížemi s kontaktními čočkami se nebojte svěřit svému lékaři.zvětšit fotografii...foto: Profimedia.cz
S obtížemi s kontaktními čočkami se nebojte svěřit svému lékaři.

2. srpna 2008  6:00
Pokud jste někdy v životě vyzkoušeli kontaktní čočky a poté je s povzdechem, že nejsou pro vás, odložili, velmi pravděpodobně jste svůj experiment vzdali zbytečně brzy.

S použitím vhodných prostředků a při dodržení několika základních pravidel může totiž kontaktní čočky pohodlně nosit téměř každý.

Základní pravidla
Nesnáze s kontaktními čočkami a nepohodlí při jejich nošení jsou většinou dobře řešitelné, uvádí server www.zeleny-zakal.cz. Přesto by každý, kdo čočky používá, měl mít na paměti tři základní bezpečnostní pravidla:

Pokud se s vašima očima začne dít něco nezvyklého (například silně zčervenají, bolí nebo pálí) nebo pokud se vám náhle zhorší zrak, je na místě navštívit očního lékaře.

Nebojte se svěřit se s nepohodlím při nošení kontaktních čoček odborníkovi z obavy, že vám snad nošení kontaktních čoček zakáže. Naprostá většina problémů je řešitelných.

Někdy se i malá potíž může zvrtnout v závažný problém, pokud ji odmítáme řešit včas.

Umělé slzy a strava
Umělé slzy jsou oční kapky, které se svým složením maximálně blíží složení přirozených slz, které produkují slzní žlázy. Jejich používání vás může zbavit suchých očí při nošení kontaktních čoček, a tím i nepříjemných pocitů pálení a řezání v oku. Při výběru umělých slz se však nejprve poraďte s lékařem, který by měl o vašich potížích vědět a také vám doporučí typ vhodný k vašim kontaktním čočkám. Některé typy umělých slz se také nesmí užívat společně s kontaktními čočkami.

Pro dostatečné zvlhčení oka je nutná nejenom dostatečná tvorba slz, ale také jejich složení. Chemické složení slz totiž může ovlivnit, jak rychle se slzy z oka vypařují. Proto se lidem, kteří mají se suchýma očima problémy, doporučuje zvýšit v potravě obsah takzvaných omega mastných kyselin, které jsou obsaženy především v mořských rybách. Také olej ze lněného semínka údajně podporuje správné složení slzného filmu a zabraňuje jeho nadměrnému vypařování.

Vaše zkušenosti s kontaktními čočkami může ovlivnit také model, pro který jste se rozhodli. Proto pokud vám jeden typ nevyhovuje, zkuste změnit výrobce nebo délku nošení. Nebojte se experimentovat ani s roztoky určenými k čištění a uchovávání kontaktních čoček. Protože výběr na trhu je nyní velmi široký a často nepřehledný, je vhodné se i tady poradit s odborníkem.