Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč děti umírají zbytečně

Zrádný je úder do hlavy, protože krvácení do mozku se může projevit až po několika hodinách.foto: Profimedia.cz
Zrádný je úder do hlavy, protože krvácení do mozku se může projevit až po několika hodinách.

9. října 2008  9:54
Za zbytečná zranění a úmrtí mohou velmi často chyby rodičů. Přinášíme přehled pěti nebezpečných situací a rady, jak jim předejít.

Ročně přijdou kvůli úrazu v Česku o život téměř tři stovky dětí. Další dva až tři tisíce zůstanou trvale postižené. Při úrazu se zabije třikrát víc dětí, než je průměr v Evropě. Vinu na tom má špatná prevence a za to mohou většinou rodiče.

Zraní se v autě
Příčiny úmrtí dětí se přitom dlouhodobě nemění, nejčastěji - v polovině případů - umírají při autonehodách. Někdy sice život nedokáže zachránit ani autosedačka, ale někteří rodiče zbytečně hazardují. Dítě do autosedačky vůbec nedají a navíc ho nechají stát mezi sedadly a dívat se. I relativně mírně zabrzdění může dítě vymrštit na přední sklo. Autosedačka je k ničemu i tehdy, když v ní sedí dítě nepřipoutané.

Prevence: pořiďte dítěti certifikovanou autosedačku odpovídající jeho věku a vždy ho do ní upoutejte, i když jedete jen půl kilometru.

Spadnou
Používání helem na kolech a lyžích sice dětské životy zachraňuje, ale sjezdovky jsou na druhou stranu stále nebezpečnější. Z "bouračky" na kole a lyžích si děti obvykle odnášejí zlomeniny. Zrádný je úder do hlavy. Nebezpečné krvácení do mozku se totiž může projevit až po několika hodinách, radši proto jděte vždy k lékaři.

Podle Petra Havránka z pražské Thomayerovy nemocnice tragicky končí také pády z velké výšky, často z oken. Děti si najednou poraní víc orgánů – kosti, břicho, hrudník, hlavu, míchu nebo cévní systém  – a mohou bez rychlého zásahu umřít. Vážné následky mívají i pády z postýlky nebo z kočárku, na hřišti nebo prostě jen při chůzi.

Prevence: kupte helmu na kolo a na lyže, předem ji dítěti vyzkoušejte, aby dobře seděla. Batolatům s vratkýma nohama můžete pořídit speciální měkkou helmu připomínající čepici, která chrání nejzranitelnější části hlavy. Nabízí ji například internetový obchod www.babybaby.cz za 790 korun. Zabezpečte si okna, zábranu pořídíte například v Ikey za necelých dvě stě korun.

Opaří se a popálí
Stačí vteřina nepozornosti a dítě na sebe strhne ubrus s hrnkem čaje nebo kávy. Ze sporáku shodí hrnec s horkou polévkou či zatáhne za šňůru k rychlovarné konvici. "Děti mají několikanásobně tenčí kůži a popálí je i tekutina teplá šedesát stupňů," říká Robert Kostner ze společnosti Dětství bez úrazů.

Nedávno se matce, která přenášela hrnec, připletla do cesty sedmiměsíční holčička. Ženu uchránilo oblečení, dceru s těžkým popálením převezl do nemocnice vrtulník.

V koupelně se dítě může opařit horkou vodou z kohoutku, který si samo pustí. Vážné popáleniny má na svědomí i elektřina. Děti "ochutnají" kabel nebo strkají různé předměty do zásuvky.

Prevence: nádoby s horkou vodou nenechávejte na okrajích kuchyňské linky nebo sporáku, ale vždy u stěny. Ubrusy připněte svorkami nebo je úplně sundejte. Používejte pákové baterie a mějte je trvale nastavené na přijatelnou teplotu, poučte děti, aby s nimi nehýbaly. Pořiďte si ochranu sporáku (dává se dopředu před hrnce), kterou nabízí například internetový obchod www.babybaby.cz za 1 330 korun.

Utopí se
Dítě se může utopit i ve vaně, když si rodiče odskočí do vedlejšího pokoje. Uklouzne, spadne na tvář a naloká se vody. "Dítě se utopí během několika vteřin třeba i ve dvou centimetrech vody. Po pěti minutách bez kyslíku se mozek nevratně poškodí," upozorňuje Robert Kostner.

S přibývajících počtem zahradních bazénů myslete i na toto nebezpečí. Ale zatímco u bazénu rodiče své potomky pečlivě hlídají, často jim uniknout třeba zahradní jezírka.

V rybnících a jezerech hrozí i jiné nebezpečí. Zranění při skoku do míst, která děti neznají. Na dně narazí na kámen, zlomí si vaz nebo poškodí páteř a skončí na vozíku. Zrádné jsou také řeky, silný proud nebo vír.

Prevence: vždy mějte dítě na očích, naučte je co nejdřív plavat nebo si bazény a jezírka pořiďte, až děti povyrostou. V obchodním domě Ikea si například do vany kupte protiskluzovou podložku za 129 korun. A když někam přijedete na návštěvu, obejděte nejdříve pozemek, zda tam dítěti něco nehrozí.

Otráví se
Děti se někdy otráví léky, které nechá "hlídací" babička ležet v jejich dosahu. JNapříklad ty na vysoký krevní tlak mohou dítě, které si je splete s bonbony, smrtelně ohrozit," upozorňuje dětská lékařka Michaela Trnková.

Nebezpečné, a to nejen pro děti, je ukládat chemikálie do lahví od limonád. Dětský život ohrožují i jedovaté rostliny, například doma pěstované dieffenbachie, durman nebo tis. V přírodě rulík zlomocný nebo vraní okno, jejichž plody děti svádějí k ochutnávání.

Prevence: léky a chemikálie skladujte na dětem nedostupných místech. Nepěstujte jedovaté rostliny, naučte děti pravidlu, že jíst cokoli z přírody mohou až po poradě s dospělým.