Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ženy odvykají cigaretám obtížněji než muži

Ženy musí počítat s tím, že po skončení s kouřením přiberou několik kilogramů.
Ženy musí počítat s tím, že po skončení s kouřením přiberou několik kilogramů.

15. října 2008  11:11
Ženy mají větší problémy než muži navždy se vzdát cigaret. Podle nejnovější zprávy Německého centra pro výzkum rakoviny navíc jako kuřačky i jako pasivní kuřačky reagují na škodliviny mnohem citlivěji.

Ženy jsou podle vědců obzvláště ohroženy nemocemi srdce, krevního oběhu, plic či kostí. Kouření má prý také vliv na menstruační cykly a plodnost. Negativní dopady má tato nezdravá vášeň i na děti kuřáků. "Děti kouřících matek a otců ve větší míře trpí nemocemi dýchacích cest, astmatem a záněty středního ucha," píše se ve zprávě.

Německá zmocněnkyně pro drogové otázky Sabine Bätzingová dnes v Berlíně při příležitosti konference na téma "Ženy a kouření - nové cesty prevence" prohlásila, že v protikuřáckém boji by měly být napříště cíleně osloveny ženy. Ve věkové skupině dvanáct až sedmnáct let začínají s kouřením více dívky než chlapci.

Podle expertů z Německého centra pro výzkum rakoviny (DKFZ) jsou ženy méně motivované, aby se zbavily závislosti na tabáku, než muži. Také prý méně věří v úspěch odvykací kúry. Ženy také očekávají při zbavování se zlozvyku více komplikací. Podle vědců ženy musí počítat s tím, že přiberou několik kilogramů. V každém desátém případě je to prý až deset kilogramů. Abstinenční příznaky podle DKFZ na ženy doléhají mnohem více než na muže. Odvykací terapie, která je založena na náhradě nikotinu jinou látkou, prý u žen působí mnohem hůře.