Jdi na obsah Jdi na menu
 


Televize ničí dětem spánek

Děti, které mají vlastní televizi nebo počítač, se od nich večer hůře odpoutávají.zvětšit fotografii...foto: Michal Sváček,  MAFA
Děti, které mají vlastní televizi nebo počítač, se od nich večer hůře odpoutávají.

21. listopadu 2008  9:24
Pokud má váš potomek v pokoji televizi nebo počítač, pravděpodobně spí méně a hůře než jeho spolužáci bez těchto technických vymožeností. Vyplývá to z výzkumu izraelských vědců.

Lékaři se zaměřili na studenty a na kvalitu jejich spánku v souvislosti se sledováním programů v televizi a hraním počítačových her. Porovnávali studenty, kteří ve svém pokoji mají TV anebo PC, s těmi, kdo se bez techniky v ložnici obejdou.

Ze studie vyplynulo, že středoškoláci a žáci základní školy s počítačem nebo televizí umístěnými přímo v jejich pokoji během školního roku spí méně a hůře než jejich vrstevníci, kteří televizi ani počítač ve svém pokoji nemají, uvádí server www.dobry-spanek.cz. Nemohou tak po nocích sledovat programy v televizi ani nehrají počítačové hry.

Školáci pod dohledem
Studie se zúčastnilo 444 školáků s průměrným věkem 14 let. Děti měly po celou dobu k dispozici dotazník, kam si zapisovaly používání počítače a televize ve večerních a nočních hodinách před spaním.

Výsledky ukázaly, že děti, které mají vlastní televizi nebo počítač, se od nich večer hůře odpoutávají. Kvůli tomu školáci chodili přes týden spát v průměru po jedenácté hodině večerní, o víkendech ještě později: ve dvě ráno. Celkově děti trávily u TV průměrně 2 hodiny 40 minut denně, hraním her pak skoro čtyři hodiny denně. O víkendu u televize nebo počítače proseděly celých osm hodin. Děti s vlastním PC nebo TV v pokoji pak ještě o další dvě hodiny více.

V průměru školáci-"sledovači" chodili během školy spát o půl hodiny později než jejich spolužáci bez televize či počítače v pokoji. Protože ale museli ráno vstávat jako jejich ostatní vrstevníci, spali přibližně jen sedm hodin. To je ovšem na hranici kvalitního spánku. Ten by totiž měl trvat nejméně šest a půl hodiny, v závislosti na věku. Nedostatek odpočinku se pak může projevit mj. i horším soustředěním a špatnými známkami ve škole.