Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lékař: Strach z očního laseru je zbytečný

Oko, laser - (c) profimedia.czfoto: profimedia.cz
Oko, laser - (c) profimedia.cz

11. listopadu 2005  1:00
Snad každý, kdo nosí brýle nebo čočky, si občas představuje, jak by bylo příjemné je nepotřebovat. Pomoci by mohla laserová operace. myslích pacientů ji ale stále provází mnoho obav a nejistot. O zákroku i rekonvalescenci hovoří oční lékař Josef Hycl.

ČTĚTE TAKÉ:
Potíže se zrakem? Řešením je laser

Je laserová operace bolestivá?
Vlastní zákrok je prakticky bezbolestný. Je spíš psychicky nepříjemný, pacienti mají přirozeně strach. Většina z nich je pak příjemně překvapena. Určitou bolest nebo spíš tlak mohou cítit lidé s menší oční štěrbinou, kterým může být nepříjemný tah za očním víčkem.

Jak dlouho zákrok trvá?
Operace obou očí dohromady tak deset až dvacet minut. Po ní jde pacient domů.

A co následuje? Jak dlouho je člověk v rekonvalescenci?
Oči jsou po operaci použitelné prakticky hned. Pacient může dělat téměř cokoliv - ohýbat se, cvičit atd. Pár dní mu může být nepříjemný pobyt v zakouřené místnosti, zrovna tak se nedoporučuje koupání v bazénu. Jediné faktické omezení je, že prvních několik dní po operaci by si člověk neměl mnout oči.

Kolik laserová operace stojí?
Jedno oko přijde tak na dvanáct tisíc. Záleží, na jaké pracoviště půjdete, na jakém přístroji a jakým způsobem bude zákrok prováděn. Některé nemocnice nabízejí operaci na splátky.

Stálou poradnu MUDr. Josefa Hycla najdete ZDE

Může se vada po laseru vrátit?
Po moderních technikách laserových operací se dioptrie nevracejí. Zákrok mění zakřivení rohovky tak, aby se optický systém oka přizpůsobil vadě, kterou v té době má.

Zákrok ale neřeší podstatu většiny krátkozrakostí, tedy vyklenování zadního pólu oka. Stává se tak, že u některých pacientů dochází i po zákroku k nárůstu dioptrií, ale pacient má vždy méně o to, co bylo odstraněno předchozím zákrokem.