Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muži středního věku jsou šťastnější než ženy

Nejméně šťastní jsou muži kolem dvaceti let.
Nejméně šťastní jsou muži kolem dvaceti let.

10. listopadu 2008  12:08
Ženy ve středním věku jsou méně šťastné než jejich mužské protějšky, a to přesto, že při vstupu mezi dospělé byly spokojenější.

Tvrdí to studie britských a amerických psychologů zveřejněná v posledním čísle časopisu Journal of Happiness Studies. Na základě zkoumání prováděného několik desetiletí vědci prý prokázali, že přelomovým věkem, v němž se láme pocit štěstí mezi oběma pohlavími, je osmačtyřicátý rok života. Po jeho dosažení se muži obecně cítí spokojenější než ženy. Naopak psychicky nejhůře jsou na tom mezi dvacítkou a třicítkou, ale to se postupně mění, jak stárnou, žení se a vydělávají více peněz. U něžného pohlaví je tomu přesně naopak - ženy se cítí spokojenější na začátku dospělosti, ale jejich nadšení do života časem slábne.

Rodina a finance
Tyto proměny prý souvisí především se stabilitou rodinného života a finanční situací jedinců. Obě pohlaví mají téměř shodné životní cíle, protože devět z deseti lidí chce žít ve šťastném manželství. Podle psychologů hraje u pocitu štěstí ženatých a vdaných osob svou roli i lepší finanční zajištění, které je obvykle lepší než u samostatně žijících jedinců, nucených spoléhat se při zajištění příjmů jen sami na sebe.

Nejméně radostné období v životě mužů, spojené s dovršením dvacátých narozenin, je také časem, kdy žijí nejčastěji sami. Mladé muže také více "štve" jejich neuspokojivá finanční situace, a to proto, že více než ženy touží vydělávat vyšší částky, a pociťují tak na sebe větší tlak.

Věk ale mění mnoho věcí a dokáže utišit i finanční nářky mužů a zlepšit i jejich neuspokojivý milostný život. Po dovršení 34. roku je u mužů větší pravděpodobnost než u žen, že budou žít v manželství, a tato mezera se navíc s věkem rozšiřuje a promítá ze do rostoucí spokojenosti mužů.

"V pozdějších letech se muži přibližují splnění svých tužeb, jsou více spokojeni se svým rodinným životem a finanční situací, a jsou proto šťastnější než ženy," prohlásila jedna z autorů studie Anke Plagnolová z Cambridgeské univerzity. Plnější peněženka se také promítá do přání mnoha mužů vlastnit nákladné věci, které si dříve nemohli dovolit, jako jsou drahá auta a letní domy.

Závěry studie prý rovněž prokázaly pravdivost výsledků předchozího výzkumu druhého spoluautora analýzy Richarda Easterlina z Jižní kalifornské univerzity, které odhalily, že příslušníci současné generace jsou méně spokojení než jejich rodiče a prarodiče, a to přesto, že se mají lépe.